Betlémské světlo

Betlémské světýlko 2010 je po středě 22.12. minulostí. A jak by celou akci zhodnotil svatý Josef? Tady máte jeho krátkou reportáž, kterou sepsal jeho představitel Zdenda:

Když v Betlémě rozžehnuli světlo a vatra vzplála,

pastýři párky opíkali a rytmika k tomu hrála.

Máří a Josef si to do Betléma nakráčeli,

Ježíška do pemprs plenek zavinuli.

Andělé králům kynuli

a rodiče se k dětem vinuli.

Dřevěná hvězda žárovkami zářila,

vánoční atmosféra se už vařila.

Letos došlo k převratné změně. Živý betlém se neodehrával před farou, nýbrž vedle obecního úřadu. Navíc byl příběh doplněn o postavičky – maňásky – Cilku, Tondu a Bibli, které děj přiblížily i dnešnímu divákovi. Nechyběly ovšem ani tradiční prvky dobroučského betléma – svatá rodina, pastýři, andělé, tři králové na koních, malí darovníčci, kteří Ježíškovi přinesli dary podle svého uvážení, rytmika, která celé vystoupení doprovodila krásnými vánočními koledami, a promluva otce Jana o významu Vánoc. Představení se povedlo a s plamínkem, který byl zažehnut až v Betlémě, se domů spokojeně rozcházeli jak diváci, tak účinkující a pořadatelé.

Více se o Betlémském světýlku dozvíte zde.

Fotky najdete tady.

A na video se můžete podívat na 1. část2. část a 3. část.komentářů 11

(přidat nový komentář »)

 • shop arcteryx napsal:

  shop arcteryx

  Maybe you have regarded including much more movies for your blog site posts to help keep the readers additional entertained? I indicate I just study via all the page of yours and it was somewhat superior but due to the fact Im a good deal more of a vis…

 • barbour for cheap

  Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I have truly loved browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing on your feed and Im hoping you write once more soon!

 • michael kors outlet handbags online

  hello anyone, I was just checkin out this blog and I really admire the basis of the article, and have nothing to do, so if anyone would like to to have an interesting conversation about it, please contact me on AIM, my name is rick smith

 • cheap true religion jeans

  Wonderful job right here. I seriously enjoyed what you had to say. Keep going because you undoubtedly bring a new voice to this subject. Not many people would say what youve said and still make it interesting. Properly, at least Im interested. Cant wai…

 • discount hunter outlet

  Just keep making good content. Exactly what I needed! I have been browsing the various search engines all day long for a decent article such as this

 • mont blanc for sale

  I love your web publication.. very nice colors & theme. Did you create this site yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply back as I’m looking to create my own web site and would like to know where u got this from. thank you

 • balmain denim jeans

  These kind of post are always inspiring and I prefer to check out quality content so I happy to discover many first-class point here in the post, writing is simply huge, thank you for the post

 • factory valentino outlet

  Thanks a lot for sharing this with all of us you really know what you are talking about! Bookmarked.Please also visit my web site =).We could have a link exchange arrangement between us!

 • discount juicy couture

  Im happy I found this weblog, I couldnt find any info on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if feasible feel free to let me know, im always look for people to test out…

 • marmot store online

  Many thanks pertaining to discussing the following wonderful content on your internet site. I discovered it on google. I will check back again once you post extra aricles.

 • factory coach online

  amazing stuff thanx