ZSH – 20. ročník

Skutečně už dvacátý ročník závodu, který neodmyslitelně patří k našemu skautskému podzimu od roku 1990, se zařadil mezi nezapomenutelné a opět mimořádně vydařené. Všichni, kdo se ho nějakým způsobem zúčastnili, vědí o čem je řeč. Sice nás ve čtvrtek všechny trochu zaskočila sněhová vánice, v pátek navíc s deštěm, do toho vítr… Psa by ven nevyhnal, ale na skauty se to nevztahuje. Závody přece dobrovolně nezrušíme!V sobotu ráno by leckdo očekával, že bude poprvé přesilovka rozhodčích a pořadatelů, ale hlavně díky přespolním děvčatům se tak nestalo. Veliký obdiv patří především těm z České Třebové, Žamberka a Verměřovic, protože z domova musely vyrážet o hodně dříve, než domácí. Za dané situace byla účast jedenácti hlídek docela dobrá, i když v celé historii závodu nejmenší. Na pětikilometrové, z velké části zasněžené trati rozmanitého terénu se slušným stoupáním bylo rozmístěno dvanáct stanovišť. Samá klasika – práce s mapou v terénu, stavba stanu, testík z historie skautingu i republiky, práce s buzolou, odhady vzdálenosti, výšky a váhy, logická hádanka k provětrání mozkových závitů, přírodní kimovka, uzle, signalizace, první pomoc, střelba ze vzduchovky a rozdělání ohně. To všechno v čisté, převážně zasněžené přírodě. Na rozdíl od tvůrců dalekosáhlých a složitých strategií uplatňujeme jednoduché pravidlo neustále dorůstajících nových dětí, pro které je společný pohyb na zdravém vzduchu a společné uplatnění tradičních skautských dovedností dostatečnou motivací.

Dvacetiletá historie si zaslouží trošku bilancování a pár informací navíc pro ty, kteří první ročníky nepamatují nebo nevědí, o čem to je. Závod se zrodil v době, kdy se teprve začínala formovat struktura obnovené skautské organizace, po založení samostatného střediska v Dolní Dobrouči. Bylo zde dost schopných a ochotných činovníků, i když většinou bez kvalifikace, a hodně nadšených dětí, pro které stálo za to něco podniknout. Pamětníci Svojsíkova závodu z konce šedesátých let dali hlavy dohromady, a tak vznikla tradice, která se postupně rozvinula do dnešní podoby. Závod organizují členové OS a R&R, aktivní účastníci ZSH uplynulých ročníků. Soutěží tříčlenné hlídky skautů nebo skautek se součtem věku do 40 let. Je povolena strategie podle volby družin a oddílů. V praxi se nejlépe předávají zkušenosti zkušenějších těm nastupujícím. Určitě se to pozitivně promítlo i do úspěchů v tradičním Svojsíkově závodu, kde se od roku 1999 podařilo skautům z 1. oddílu už čtyřikrát zvítězit v celostátním kole. Za povšimnutí určitě také stojí, že v celé historii tohoto závodu nebyly dva stejné. Pokaždé je jiná trasa překrásnou přírodou v okolí Dolní Dobrouče. Start i cíl se stěhují podle toho, které zapomenuté kouty chceme pro místní i přespolní skautíky objevit. Už od prvních ročníků se závodů pravidelně účastní skauti a skautky z okolních středisek, např. z Ústí nad Orlicí, Lanškrouna, České Třebové, Žamberka, ale i skauti z Červeného Kostelce nebo Hořic. Disciplíny jsou voleny zásadně objektivně hodnotitelné a většinou ne příliš náročné. Přesto velmi užitečné, protože zvládnutí těchto úkolů má nějaký význam pro život, není to bezduchá zábava nebo sázka na náhodu. A je to závod, kdy čas na trati má váhu. Takže zase za rok?

První várku fotek najdete zde anebo v naší galerii:

A koho zajímají výsledky, ten se může podívat do tabulky:

UMÍSTĚNÍ ST. ČÍSLO HLÍDKA SLOŽENÍ HLÍDKY BODOVÝ ZISK
1 4 chlapci Dolní Dobrouč 1.oddíl Skalický F.,Skalický M.,Mlynář T. 89,0