Uzlování 2015

Letos se, jako už tradičně, uskutečnil 15. ročník Závodů v uzlování.

Start byl v 8:45 hod. v dobroučské Hasičárně. Vázalo se šest základních uzlů: Lodní smyčka, Zkracovačka, Dračí smyčka, Škotová spojka, Rybářská spojka, Ambulanční uzel.

Záleželo na rychlosti i zručnosti soutěžících. Závodilo se ve dvou kategoriích – mladší a starší. Potěšila nás hojná účast, a to dokonce 38 účastníků. Obě první místa obsadily skautky z Dolní Dobrouče. V mladší kategorii (světlušky a vlčata) byla nejrychlejší Anežka Šolcová a ve starší kategorii (skauti a skautky) Terezie Jakubcová.

Na všechny zúčastněné čekala odměna a na první tři v každé kategorii krásné ceny.

Více fotografií naleznete zde. Výsledkovou listinu tady.komentářů 11

(přidat nový komentář »)

 • cheap Callaway Golf

  I discovered your site on bing and read a few of your early posts. I hope you will continue the very good work. I just added your RSS feed to my MSN News Reader. Im seeing forward to reading more from you later on!

 • cheap patagonia online

  actually liked the article you posted actually. it really isnt that simple to find even remotely good posts to read (you know READ! and not just going through it like some zombie before moving on), so cheers mate for really not wasting my time on the g…

 • ugg store napsal:

  ugg store

  Hello,i must tell your my phonenumeber: 607064931 It means: tanie pokoje w pobierowie, nawet bardzo tanie mam w ofercie.

 • buy oakley sunglasses

  Spletno oglaševanje, so v veliki meri pozitivno, še posebej po tako težko leto, v letu 2009. Eden od ključnih uresničevanje te obetavne prihodnosti je zagotoviti, da celotno tržniki skupaj (i., akcija), dodaja, do več kot vsota njegovih delov. ,

 • north face for cheap

  I like the theme you are using on your blog

 • roger vivier new york store

  Good article. Ive just forwarded the link to my buddy|.

 • discount vivienne westwood

  You need to get upset! Get motivated and get pissed off. Now this will let you take the next steps to becoming successful.

 • belstaff motorcycle boots

  I really enjoy this theme youve got going on in your web site. What is the name of the design by the way? I was thinking of using this style for the blog I am going to make for my school project.

 • rebecca minkoff store

  Excellent brief and this article helped me alot. Say thank you I looking for your information.

 • buy Mountain Hardwear

  I often read your blog admin try to find it very fascinating. Thought it was about time i show you , Sustain the really great work

 • cheap merrell napsal:

  cheap merrell

  My brother saved this web site for me and I have been going through it for the past several hrs. This is really going to assist me and my friends for our class project. By the way, I like the way you write.