22. ročník ZSH za námi

Jako již tradičně byla jedna z říjnových sobot v našem středisku věnována Závodům skautských hlídek. Pro trojčlenné družiny z Dolní Dobrouče a širokého okolí je to výborná příležitost, jak se setkat z kamarády z celého okresu, změřit síly v nejrůznějších disciplínách a užít si před zimou ještě trochu sluníčka.

Ráno 15.10. 2011 se sešlo celkem 18 hlídek na netypickém místě – v areálu Syliby v Dolní Dobrouči, aby spolu s organizátory nástupem zahájili závod.
Družiny měly za úkol správně si zakreslit do mapy 12 stanovišť, jež bylo nutné ve správném pořadí a v co nejkratším čase oběhnout, a co nejlépe si poradit s úkoly, které na ně na trati čekaly. K tradičním disciplínám patřilo například rozdělání ohně a postavení stanu, nově se účastníci mohli setkat s vyhledáváním informací v knihách (jako Kdo nakreslil černou psí hlavu ze skautské lilie? nebo  V jakých dvou školách učil A.B. Svojsík?) nebo s „hlavolamem“, jak pomocí špaget a modelíny dostat kelímek od jogurtu do požadované výšky tak, aby ještě unesl určité množství vody. V průběhu celého závodu si měli účastníci také všímat určitých věcí (vzdálenost objektů, které cestou potkají, název vodní plochy, počet továrních komínů shodujících se s počtem v mapě atp.), informace zaznamenávali na zadní stranu průvodek a plnili tak pomyslné 13. stanoviště.
V odpoledních hodinách, když už se sluníčko opravdu celé ukázalo a všechny hlídky se vrátily z cca 5 km dlouhé trati (někteří milovníci dobroučského kraje si cestu poněkud prodloužili, snad aby se co nejvíce pokochali krásami naší vísky), následovalo zpracování výsledků. Tento čas využili děti i jejich vedoucí k nejrůznějším venkovním hrám a dalším aktivitám.
Již několik let se v Závodech skautských hlídek vyhlašuje jen jedna kategorie, dohromady dívčí i chlapecká. Nejlépe uspěly skautky ze střediska Zubr a Dikobraz Lanškroun, které obsadily jak první, tak druhé místo. Na druhé příčce se shodným počtem bodů skončili Delfíni z Dolní Dobrouče, na čtvrté zrovna tak Delfíni a pátá, tedy poslední oceňovaná, byla dívčí hlídka Zlóbři z Dolní Čermné. Vítězové obrdrželi pěkné ceny a všechny družiny diplom. Gratulujeme! Napříč výsledkovou listinou byly letos opravdu malé bodové rozdíly, posuďte sami.

Fotky najdete zde.

Jako již tradičně byla jedna z říjnových sobot v našem středisku věnována Závodům skautských hlídek. Pro trojčlenné družiny z Dolní Dobrouče a širokého okolí je to výborná příležitost, jak se setkat z kamarády z celého okresu, změřit síly ve nejrůznějších disciplínách a užít si před zimou ještě trochu sluníčka.

Družiny měly za úkol správně si zakreslit do mapy 12 stanovišť, jež bylo nutné ve správném pořadí a v co nejkratším čase oběhnout, a co nejlépe si poradit s úkoly, které na ně na trati čekaly. K tradičním disciplínám patřilo například rozdělání ohně a postavení stanu, nově se účastníci mohli setkat s vyhledáváním informací v knihách (jako Kdo nakreslil černou psí hlavu ze skautské lilie? nebo V jakých dvou školách učil A.B. Svojsík?) nebo s „hlavolamem“, jak pomocí špaget a modelíny dostat kelímek od jogurtu do požadované výšky tak, aby ještě unesl určité množství vody. V průběhu celého závodu si měli účastníci také všímat určitých věcí (vzdálenost objektů, které cestou potkají, název vodní plochy, počet továrních komínů shodujících se s počtem v mapě atp.), informace zaznamenávali na zadní stranu průvodek a plnili tak pomyslné 13. stanoviště.